Spolnost je ena izmed osnovnih človeških potreb. Ljudje, ki občutijo nepotešenost na spolnem področju, si lahko razmeroma enostavno pomagajo sami, toda kako nasloviti tovrstne potrebe pri ljudeh s hendikepom, ki si sami ne morejo pomagati, za nameček pa so njihove potrebe po spolnosti redko prepoznane, pogosto nerazumljene in velikokrat tudi nedosegljive?

Temo seksualnega življenja ljudi s hendikepom naslavlja nagrajen dokumentarni film Teje Klinar »V iskanju srečnega konca«, ki bo predvajan v četrtek, 20. januarja 2022, ob 18. uri v Trubarjevi hiši literature. Film bo služil kot iztočnica za nadaljnjo diskusijo z zgoraj omenjeno avtorico filma, ki je hkrati tudi ustvarjalka naslovnice slovenskega prevoda knjige “Pomoč pri seksualnem življenju ljudi s hendikepom”,  ter seksologom in psihoterapevtom Jako Sotlarjem. Namen projekcije in diskusije je prikazati, zakaj je pomembno, da se področje seksualnosti pri ljudeh s hendikepom družbeno naslovi.

Kratki dokumentarni film »V iskanju srečnega konca« lepo ilustrira, zakaj je sporočilo knjige »Pomoč pri seksualnem življenju ljudi s hendikepom« avtoric Tuppy Owens in Claire de Than pomembno slišati. V slovenski družbi se tema seksualnosti le redko javno odpira, kadar gre za ljudi s hendikepom, pa sploh ne. Ta, že tako marginalizirana družbena skupina, je v veliki meri odvisna od zdravstvenega in socialnega skrbstva, ki naj bi ji poskušalo zagotavljati čim boljšo kakovost življenja. A potreba po spolnosti znotraj teh storitev ni vključena; še več, očitno je zaznati, da v družbi vlada vtis, da ta družbena skupina seksualnih in spolnih potreb zaradi svojega hendikepa nima (ali pa se z njimi nima želje ukvarjati). To dejstvo je pretreslo Tuppy Owens, zato se je odločila temo iskreno in konstruktivno nasloviti s svojim delom. »Vselej sem verjela, da tudi tisti, ki ne sliši, ne vidi, ne hodi – pravzaprav je vseeno, za kakšno oviranost gre, lahko uživa v spolnosti. Stroka se strinja, da kaže ljudi s hendikepom na vse načine spodbujati, naj v življenju užijejo, kar le lahko, in vse jasneje postaja, da to velja tudi za njihovo seksualnost. Pravzaprav je še posebej nečloveško, če seksualni užitek odrekamo ljudem, ki so že sicer za marsikaj prikrajšani, in vsakokrat znova sem pretresena, ko mi potožijo, da se jim godi prav to,« je Tuppy Owens zapisala v uvodu knjige (v Sloveniji je prevod izdal OPRO – zavod za aplikativne študije), ki bo tudi vodilo pogovora v Trubarjevi hiši literature.

Knjiga je vir znanja in praktičnih nasvetov za naslavljanje seksualnosti ljudi s hendikepom in vseh, ki bi se radi na prijazen način podali v razumevanje te osnovne človekove potrebe.

Ker je Trubarjeva hiša literature za osebe, ki za gibanje uporabljajo voziček, nedostopna, si lahko dogodek ogledate v živo na njihovem Facebook profilu ali na profilu zavoda OPRO.