Slovenska filantropija, Združenje za promocijo prostovoljstva, je ob mednarodnem dnevu prostovoljstva uspešno izpeljala forum prostovoljstva 2024 z naslovom Prostovoljstvo 2.0: Solidarnost na preizkušnji. Uvodoma so navzoče nagovorili izvršni direktor Slovenske filantropije Franci Zlatar, državni sekretar na Ministrstvu za javno upravo Jure Trbič, Mirjana Ule, sicer znana slovenska socialna psihologinja, ki se je tokrat v skladu z rdečo nitjo foruma oz. naslovom le-tega poimenovala aktivna državljanka. Na govorniškem odru so se nato zvrstili predstavniki različnih organizacij, ki se na različne načine ukvarjajo s prostovoljstvom in aktivnim državljanstvom, poudarek pri vseh pa je bila kriminalizacija solidarnosti in posledično opazno usihanje solidarnosti.
Tako sta Katarina Rotar in Vesna Strlič iz Slovenske filantropije predstavili izsledke projekta Powered by V, v katerem je izraženo, kako mladi dojemajo solidarnost in evropske vrednote. Nataša Posel iz Amnesty International je v svoji predstavitvi Aktivizem in solidarnost – od institucionalizacije do kriminalizacije navedla številne primere kriminalizacije solidarnih dejanj v državah Evropske unije. Za boljo predstavo: V Franciji so nekega gorskega vodnika obsodili »omogočanja nezakonitega vstopa v državo«, ker je iskalcem azila iz Zahodne Afrike ponudil čaj in oblačila. Slovenija ni nič boljša – 308. člen kazenskega zakonika kriminalizira solidarnost tudi pri nas, saj je prevoz človeka (tudi med kraji znotraj države), ki nima dovoljenja za vstop v državo, kriminaliziran.
V praksi to pomeni, da iskalec azila in pomoči štopa, vi mu ustavite in mu ponudite prevoz, potem pa vas lahko na ta račun zakonsko preganjajo. Aigul Hakimova in Katja Utroša iz Infokolpe oziroma Kulturnega društva Gmajna sta v predstavitvi z naslovom Prostovoljstvo, aktivizem in projektno delo: Sinergija ali konflikt? predstavili realno dilemo, kako dolgoročno vztrajati pri svojem delu in ostati solidaren (aktivizem in prostovoljstvo sta čedni vrlini, vseeno pa je treba iti tudi v trgovino, plačati najemnino in položnice). Jean Nikolič iz Društva za pomoč in samopomoč brezdomcev Kralji ulice je s svojim prispevkom Prosocialno ravnanje med brezdomnimi izpostavil pomen prostovoljstva za marginalizirane skupine prebivalstva.
Sledila je Zsé Varga, gostja iz irske prostovoljske organizacije Volunteer Ireland, ki je v svoji predstavitvi Fleksibilnost v prostovoljstvu – širitev baze prostovoljcev s sprejemanjem sprememb predstavila različne načine za pridobivanje in vključevanje novih prostovoljcev. Kot zadnji je nastopil Filip Dobranič iz inštituta Danes je nov dan s predstavitvijo Spletne spletke, v kateri je spregovoril o štirih ključnih načelih za digitalno varnost organizacij. Po nagovorih gostov in petim prispevkom o prostovoljstvu na temo solidarnosti, aktivnega državljanstva in spletni varnosti, so se navzoči razporedili in udeležili ene izmed treh interaktivnih delavnic. Na prvi delavnici sta Katarina Rotar in Vesna Strlič pripravili interaktivne vsebine glede posebnosti in izzivov prostovoljstva mladih ter pomena vrednot EU v prostovoljstvu, s poudarkom na tem, kako jih dejansko integrirati v prostovoljske programe. Na drugi delavnici je Zsé Varga skupaj z udeleženci delavnice razpravljala in iskala rešitve težav pri vključevanju novih prostovoljcev. Tretja skupina je prisluhnila Filipu Dobraniču, ki se je na delavnici še bolj poglobljeno ukvarjal z digitalno varnostjo v nevladnih organizacijah. Forum se je zaključil z okroglo mizo Uspešni načini pridobivanja in vključevanja prostovoljcev.