Zakon o izenačevanju možnosti invalidov (Uradni list RS, št. 94/10, 50/14 in 32/17; v nadaljnjem besedilu: ZIMI) je bil sprejet novembra 2010. Namen ZIMI je preprečevanje in odpravljanje diskriminacije invalidov, ki temelji na invalidnosti. Ker se bliža novelacija zakona, smo se želeli prepričati, kakšne dopolnitve se obetajo ZIMI.
V obrazložitvi ministrstva je navedeno, da ZIMI določa sofinanciranje posebnih socialnih programov za vključevanje invalidov v družbo. Ti programi dopolnjujejo javno službo ali so njena alternativa, sofinancirajo pa se iz proračuna Republike Slovenije in se izberejo na podlagi javnega razpisa. Izvajajo jih zgolj invalidske organizacije, kar izhaja iz Zakona o socialnem varstvu in Zakona o invalidskih organizacijah.
Posebnim socialnim programom za vključevanje invalidov v družbo novela dodaja druge programe in projekte za izenačevanje možnosti invalidov v družbi. Le-te bi lahko izvajali tudi drugi subjekti, ne samo invalidske organizacije. Kot primer so navedeni: Združenje izvajalcev zaposlitvene rehabilitacije, Zavod invalidskih podjetij Slovenije, Združenje zaposlitvenih centrov.
Novela med drugim določa naslednja pogoja za izvajanje dodatnih programov:
- sofinanciranje ne bo možno za storitve oz. projekte, vsebinsko enake tistim, ki se že izvajajo, oziroma so zakonsko priznane kot pravica;
- projekti oz. storitve se bodo financirale iz evropskih sredstev (to bo možno, če bodo vsebine predhodno opredeljene v programskih podlagah za sofinanciranje iz kohezijskih sredstev, kot je zdaj aktualni Program evropske kohezijske politike v obdobju 2021–2027).
Novela torej ureja pravno podlago za financiranje drugih programov, ki jo potrebuje vsak razpis.