Proces deinstitucionalizacije (DI) se v Sloveniji vleče že 55 let, zato težko govorimo o napredku na tem področju, saj imamo pri nas 145 zavodov in organizacij, ki zagotavljajo institucionalno oskrbo za otroke, odrasle in starejše. V letu 2021 je prebivalo v inštitucijah 23.094 ljudi, od tega 4.565 odraslih in otrok z oviranostjo. V Sloveniji živi 1,09 % prebivalstva v različnih inštitucijah, če odstotke pretvorimo v konkretne številke, znaša to 10,95 ljudi na 1000 prebivalcev, medtem ko je evropsko povprečje dve(!) osebi na 1000 ljudi. Vsako leto se uspe v Sloveniji iz inštitucije preseliti le dvema odstotkoma vseh uporabnikov. Ker se tega na društvu YHD zavedamo, je DI eno izmed naših glavnih poslanstev, to pa je bila tudi motivacija za izvedbo dveh spletnih seminarjev za strokovno in širšo javnost. Prvi je nosil naslov Deinstitucionalizacija v Sloveniji: Kje smo in kam gremo?, drugi pa Deinstitucionalizacija v Sloveniji II: Kaj potrebujemo, bomo povedali mi! 

Tudi na drugem spletnem seminarju je navzoče najprej nagovorila Klaudija Poropat iz društva YHD, za njo pa so se nato kot govorci in govorke zvrstili še:

  • Nic Crosby (VB, strokovnjak na področju deinstitucionalizacije in storitev v skupnosti); Podporne storitve v skupnosti
  • Simone Aspis (VB, aktivistka in vodja programa Free our people now, Inclusion London) 
  • Mojca Šmon (Zavod RISA); Na poti do neodvisnosti
  • Rangichi Nginja (predsednik Sveta uporabnikov na Društvu Altra); Kako deluje Svet uporabnikov na Društvu Altra

Zaradi dolžine spletnega seminarja, je posnetek le-tega v dveh delih, ogledate pa si ju lahko na spodnjih povezavah:

Deinstitucionalizacija v Sloveniji II: Kaj potrebujemo, bomo povedali mi – 1. del

Deinstutucionalizacija v Sloveniji II: Kaj potrebujemo, bomo povedali mi – 2. del

Če si želite ogledati prvi spletni seminar z naslovom Deinstitucionalizacija v Sloveniji: Kje smo in kam gremo?, lahko to storite TU.