YHD – Društvo za teorijo in kulturo hendikepa je na Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) poslalo prošnjo in zdravniško priporočilo za prednostno cepljenje osebnih asistentov, z utemeljitvijo, da njihovo delo zajema stik z najranljivejšimi skupinami prebivalstva.

Pobudo in prošnjo so na NIJZ odobrili. V odgovoru na elektronsko sporočilo predsednice Društva YHD Elene Pečarič so zapisali, da so že na februarskem sestanku Delovne skupine za cepljenje proti covid-19 obravnavali tudi pobudo za prednostno cepljenje osebnih asistentov. Sporočili so, da bodo tisti osebni asistenti, ki se želijo cepiti, na vrsto prišli skupaj z zaposlenimi zaposleni v nujnih službah.

Prednostne skupine za cepljenje:

  • zdravstveni delavci in sodelavci ter zaposleni in oskrbovanci v DSO in SVZ,
  • osebe, stare 80 let in več,
  • osebe, stare 75 let in več,
  • osebe stare 70 let in več ter posebej ranljivi kronični bolniki (ne glede na starost ),
  • osebe, stare 65 let in več,
  • kronični bolniki, stari od 18 do 64 let,
  • osebe, stare 60 let in več,
  • nujne službe (osebni asistenti)
  • ostalo prebivalstvo.

Vsi tisti asistenti, ki bi se želeli postaviti v vrsto za cepljenje, to storijo tako, da pri svojem osebnem zdravniku ali zdravnici povedo, da so zaposleni kot osebni asistenti in bi se želeli prednostno cepiti proti covid-19.

Na prednostno listo za cepljenje proti covid-19 so uvrščeni tudi osebni asistenti.