»Prostovoljsko delo opravljam, ker rad pomagam ljudem in si prizadevam za spremembe v svoji lokalni skupnosti. Hkrati mi prostovoljstvo prinaša zadovoljstvo, saj se počutim koristnega in osebnostno rastem. Kot oseba, ki ne mara rutine, je zame olajšanje, ko lahko počnem še kaj drugega, kot samo izvajam svoje običajne dnevne zadolžitve. Ker sem introvertiran, mi prostovoljstvo pomaga spoznavati nove ljudi in se več družiti – zapolnjuje vrzeli v mojem vsakdanjem življenju in mi hkrati daje občutek vrednosti. Kot prostovoljec delam pri Federaciji organizacij oseb s hendikepom, ki pod svojim okriljem združuje 40 članic iz Malte, dve leti« je uvodoma povedal Joseph Micallef (na fotografiji skrajno desno) in takoj dodal, da mu prostovoljstvo nudi zadovoljstvo, ne samo, ko vidi končni rezultat, ampak že med samim procesom dela. »Na Malti nimamo razvite kulture prostovoljstva, zato so zanesljivi prostovoljci, ki so predani in delo opravljajo odgovorno, redki. Sam imam srečo, saj sem odraščal v družini, v kateri sta oba starša aktivna prostovoljca, dejavna pri različnih organizacijah. Prostovoljstvo je bilo tako zame samoumevna izbira,« je povedal Maltežan, ki bo konec novembra dopolnil 25 let in nadaljeval svojo misel: »Prostovoljstvo zagotovo priporočam tudi drugim, saj človeka navda z občutkom pripadnosti in lastne vrednosti, hkrati pa spreminja življenja drugih ljudi na bolje. Prostovoljstvo je zame umska telovadba, pri kateri se sprostim in dodatno razvijam svoje močne plati.« Joseph je prišel v Ljubljano na študijski obisk na YHD – Društvo za teorijo in kulturo hendikepa, pri katerem se je z delegacijo iz zgoraj omenjene krovne organizacije z Malte pobližje seznanjal z neodvisnim življenje in osebno asistenco. 

»Čeprav moje strokovno področje ni hendikep, sem bil navdušen nad delom, ki ga opravlja YHD na področju pridobivanja in zagotavljanja neodvisnosti. Zame je bila izjemna izkušnja, ko sem spoznal dva uporabnika vašega društva, ki sta z nami delila svoji zgodbi, kako jima je osebna asistenca spremenila življenje na bolje. Neposredno sem spoznal, kaj pomeni neodvisno življenje, ko stvari počneš sam, vendar s pomočjo osebnega asistenta. Menim, da je skrivnost uspeha YHD v tem, da je del administracije sestavljen iz ljudi, ki so bili v mladosti institucionalizirani. Celotna izkušnja je pustila v meni neverjetno pozitiven pečat,« svojega navdušenja nad strokovnim delom društva YHD ni skrival sicer strastni podjetnik, ki je s svojim delom uspel narediti precejšnjo spremembo v življenju enega posameznika.

»Pred nekaj leti, to je bila moja prva prostovoljska izkušnja, sem sodeloval pri projektu, ki je osebam s hendikepom nudil podporo pri zaposlovanju. Pridružil sem se, šel na usposabljanje in začel delati s hendikepiranimi, ki so iskali zaposlitev. Med temi iskalci zaposlitve je bil tudi dvajsetletnik, ki mu nikakor ni uspelo najti dela, ki bi ustrezalo njegovim sposobnostim in interesom. Mladenič je bil izjemno sramežljiv in ni imel prijateljev ali družbenega življenja. Začel sem z izvajanjem seans zaposlovanja, na katerih sva se osredotočala na krepitev njegovih mehkih veščin in raziskovala različne vrste zaposlitev. 

Preko teh seans je začel bolj verjeti v svoje sposobnosti in pridobil dovolj samozavesti, da je preizkusil nove zaposlitvene priložnosti. Do konca projekta mu je uspelo najti delo, ki je ustrezalo njegovim znanjem in veščinam, skozi delo pa je sklenil tudi nova prijateljstva. Zaposlitev je temu fantu prinesla dostojanstvo, finančno neodvisnost in družabno življenje. Transformacija, ki sem jo videl, je bila neverjetna in zelo sem srečen, da sem mu pomagal spremeniti življenje,« svoje prve prostovoljske izkušnje ne bo nikoli pozabil Joseph Micallef, rojen v vasici Dingli, ki na Malti slovi po svežem zraku in osupljivih razgledih na pečine.