Čeprav je po izobrazbi diplomirana inženirka zootehnike, je Blažka Muha (na fotografiji zgoraj skrajno desno) od leta 2020 na društvu YHD zaposlena kot osebna pomočnica. To pomeni, da hodi na dom pomagat tistim hendikepiranim uporabnikom, k potrebujejo manj kot 30 ur pomoči na teden in zato niso upravičeni do osebne asistence. Ker tudi tovrstni primeri vseeno potrebujejo pomoč tretje osebe, smo na društvu razvili poseben program v sklopu Neodvisnega življenja hendikepiranih (NŽH) in ga poimenovali Osebna pomoč. Osebna pomočnica je v principu osebna asistentka več različnim uporabnikom – delo pa poteka po istih principih kot osebna asistenca, torej vselej po navodilih uporabnika in v njegovi prisotnosti. »Pri delu osebne pomočnice mi je najbolj všeč razgibano in dinamično delo. Različni značaji in izkušnje, pridobljene v praksi, tudi meni prinesejo nova spoznanja. Moj večni izziv pri delu z več uporabniki je, da ostanem zbrana pri delu – da pozorno poslušam navodila in naredim tako, kot uporabnik želi. Ampak največji izziv od vseh pa je predvsem najti  čas zase, ker ga včasih kar malo zmanjka,« je lepe in manj rožnate plati svojega dela opisala Blažka Muha, ki je za društvo YHD izvedela preko prijateljice, ki je delala kot osebna asistentka. Ker se Blažka srečuje in dela z mnogimi uporabniki in uporabnicami (število uporabnikov se veča, število razpoložljivih ur za omogočanje osebne pomoči pa je vse manjše oz. presega zmožnosti dveh osebnih pomočnic), se sooča z različnimi okoliščinami, pa tudi preglavicami.

Foto: osebni arhiv Blažke Muha

»Težave se mi pojavljajo pri spremljanju slepih z izbiro smeri, torej levo ali desno; pri tem je namreč potrebna še dodatna zbranost, da si zapomnim, kaj pravzaprav želi uporabnik. Dogaja se namreč, da mi oseba pove navodila, jaz pa jih v trenutku pozabim oziroma sem z mislimi čisto nekje drugje. Osredotočanje na tukaj in zdaj mi je povzročalo največ preglavic, še posebno pri delu z različnimi uporabniki. Upoštevati je treba namreč različne pristope pri opravljanju nalog, tu so še različni značaji – kolerik, perfekcionist, praktik …« je povedala Ljubljančanka, ki je v prostem času strastna plesalka (že tretjo sezono obiskuje baletni tečaj, zadnja knjiga, ki jo je prebrala pa je Razvoj plesa in baleta, avtorja Ika Otrina) in pojasnila, da mora kdaj na delu tudi »zaropotati«. »Ko sem začenjala z delom osebne pomočnice sem bila tudi novopečena voznica brez izkušenj. V službi sem vozila drugo vozilo, ki je drugačno od mojega. Predlog uporabnika je bil, da lahko vozim svoj avto, ker bo tako zame lažje. Sem takoj postavila mejo, da vožnja v delavnem času z mojim avtom odpade, v primeru da mi ne zaupa svojega vozila, pa ne bom vozila. Še en takšen primer je bil, ko me je na poti k drugemu uporabniku klicala uporabnica in mi naročila naj ji kupim cigarete. Sem ji odgovorila, da ura za pot od enega do drugega uporabnika ni namenjena obisku trgovine. Po opravkih obvezno hodimo skupaj z uporabniki in uporabnicami, pa naj gre za nabavo ali pošto …« je zaključila 45-letna ljubiteljica plavanja in daljših sprehodov v naravi, ki obožuje dobro glasbo (skupina Queen in Freddy Mercury) ter prijetno družbo.