Društvo distrofikov Slovenije in YHD – Društvo za teorijo in kulturo hendikepa sta se odzvala na trditev Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ) o tem, da sredstva za izvajalce osebne asistence (OA) zadostujejo v primeru gospodarne rabe. Društvi sta poudarili, da je trditev zavajajoča. Društvo distrofikov Slovenije in YHD – Društvo za teorijo in kulturo hendikepa sta v začetku junija na medijski konferenci opozorili, da je državno financiranje OA nezadostno. Društvi sta kot izvajalki OA vložili tožbo proti državi. Ministrstvo je po konferenci odgovarjalo, da so sredstva, ki jih dobijo izvajalci, z gospodarno rabo zadostna. Sto izvajalcev OA je lani po navedbah ministrstva prejelo 220 milijonov evrov za osebno asistenco več kot 4000 hendikepiranim osebam. Storitev izvaja več kot 8000 osebnih asistentov. Večina izvajalcev je sredstva, ki jih niso porabili, vrnilo v državni proračun, so zapisali. Vsi pa so sredstva prejeli po enaki metodologiji.

»Ministrstvo z navedenim odgovorom obe društvi neposredno obtožuje, da smo s sredstvi za osebno asistenco ravnali negospodarno ter da pričakujemo za kritje stroškov drugačno metodologijo, kot velja za druge izvajalce. Obe navedbi kategorično zavračamo kot nekorektni in zavajajoči,« je poudarila podpredsednica društva YHD Klaudija Poropat. Kot je nadalje pojasnila predsednica društva distrofikov Slovenije Mateja Toman, porabo sredstev za osebno asistenco pri obeh društvih vsako leto revidirajo zunanji pooblaščeni revizorji. Vse revizije so po navedbah društev potrdile porabo, skladno s pravilnikom o osebni asistenci. Da s sredstvi res ravnajo skrbno, po mnenju društev potrjuje tudi dejstvo, da so za stroške organizacije osebne asistence in materialne stroške v letih 2022 in 2023 porabili manj kot sedem odstotkov razpoložljivega denarja, čeprav pravilnik določa, da je za ta namen predvidenih do 15 odstotkov sredstev. Društvi poslovanje s primanjkljajem pripisujeta stroškom dela, ki so se leta 2022 bistveno povišali. Ministrstvo se je z zvišanjem urne postavke odzvalo prepozno in v nezadostni meri, so še sporočili iz obeh društev.

»Gospodarna raba ne bi smela biti utemeljena na zmanjševanju pridobljenih pravic delavcev, spodbujanju prekarnih oblik zaposlovanja in zavračanju oseb z najtežjimi hendikepi. To je grobo v nasprotju z osnovnim načelom enakosti, neodvisnega življenja, dostojanstva posameznika in varovanjem pravic delavcev,« je zaključila Poropat in dodala, da je imelo leta 2022 finančni primanjkljaj 13 izvajalcev osebne asistence. Obe društvi pričakujeta, da bo metodologija za izračun cene storitev osebne asistence za vse izvajalce osebne asistence vključevala realne stroške rednega zaposlovanja osebnih asistentov in ne bo favorizirala prekarnega dela.

Ministrstvo sicer pripravlja predlog zakona, za katerega meni, da bo položaj osebnih asistentov izboljšal; maja so tako zapisali, da bodo pravice osebnih asistentov uskladili s pravicami primerljivih poklicev v javnem sektorju.