Trikrat hura za voziček!

Uporabljam dva vozička: v stanovanju in pisarni voziček na ročni pogon, zunaj pa e-voziček. Le-temu kdaj v šali rečem Tesla, saj je kot mali avto, ki se polni na elektriko in z enim polnjenjem prevozi med 15 in 20 kilometrov. To je več kot dovolj, da mi v službo ni treba z avtobusom. Da lahko, na primer, protestiram z drugimi, tudi če protestna množica vzame pot pod noge in postane protestna povorka. Vsako poletje se vsaj enkrat sprehodim po čudoviti Istri, ko po Porečanki (Parenzani) uberem pot iz Izole v Portorož. Seveda je v lepem vremenu povsod lepše, a določene poti opravim tudi v dežju; s pelerino ali dežnikom in pokrivalom čez noge.

Ljudje smo različni tako po fizičnih in drugih sposobnostih, kot tudi po dojemanju sveta in sebe v njem. Zase lahko zapišem, da hoje od kavča do stranišča ali od delovne mize do tiskalnika ne pogrešam več. V tem pogledu se mi zdi hoja precenjena. Pogrešam le hojo kot sprehod, a je pač tako, da se zdaj sprehajam na vozičku, rekreiram pa se s plavanjem, telovadbo na blazini in drugimi aktivnostmi. Treba je pač poiskati nadomestno aktivnost ter se drugače organizirati.

Veseli me, da je vsako leto osebam na vozičku dostopnih več krajev in javnih prevoznih sredstev, me pa še vedno vznejevolji, če kje dostopnost šepa. Takrat ne preklinjam svoje diagnoze, saj se v svoji koži in svojem sedežu zaenkrat dobro počutim. Bentim kvečjemu nad ovirami. Ker bentenje ni še ničesar spremenilo, ob tem napišem še vljuden dopis na pristojni organ.

Kljub oviram v okolju je moja mobilnost z vozičkom neizmerno večja, kot bi bila brez njega. Zato vedno znova osupnem, ko ga v medijih prikažejo kot nekaj tragičnega, usodnega. Rečejo na primer, da je nekdo že od rojstva priklenjen na voziček. Ali pa, da je nekdo od nesreče prikovan na voziček. Kako, prosim? Kot da ljudje vozička ne bi uporabljali po svoji volji.

To besedilo se morda bere kot oda vozičku, a res cenim, koliko mobilnosti mi omogoča. Še posebej, če se spomnim na številne ljudi, na primer na nekatere stare, ki se vozička ali skuterja otepajo na vse pretege. Rajši cele dneve ždijo ob oknu ali pred televizijo, češ, saj so samo stari, voziček je pa za one druge, invalide. To je tista skupina ljudi, ki je večinoma priklenjena na voziček, ob tem pa so tudi ubogi, nemočni, se ne znajo povsem odločati o sebi in rabijo skrb.

Izvorna težava ni v tem, da je ljudi strah, da bi jih drugi imeli za invalide. Problematična je že kategorija invalid, ki je po mojem mnenju nepotrebna pri predalčkanju ljudi. Vsi imamo različne hendikepe, nekateri so večji, drugi so manjši, a samo zaradi njih nihče ni kot oseba nezmožen ali nesposoben. S prilagoditvami tako ali tako večina hendikepov postane praktično nepomembnih, na primer nezmožnost hoje ob uporabi vozička.

Verjamem, da nekoč nihče ne bo nikogar imel za invalida samo zato, ker ne vidi, ne sliši, težje razume ali se ne more gibati. Še vedno pa bodo ljudje z različnimi hendikepi in sposobnostmi. Več ljudi bo reklo »Trikrat hura za voziček!« in ga uporabilo takrat, ko jim bo prišel prav, kot družba pa bomo hitreje odstranjevali ovire v okolju in le-tega oblikovali bolj univerzalno, vključujoče.

Domen Retelj

**

5. maj je za dan neodvisnega življenja razglasila Evropska mreža za neodvisno življenje (ENIL) pred osmimi leti, ko je praznovala 25-letnico svojega obstoja. Letos je Evropski dan neodvisnega življenja posvečen mobilnosti. To temo so izbrali med drugim zato, ker je EU razglasila leto 2021 za evropsko leto železnic in ker ENIL sodeluje v triletnem evropskem projektu TRIPS, katerega glavni cilj je v sedmih evropskih mestih omogočiti inkluzivni dostop do javnega prevoza za vse osebe z gibalnimi hendikepi.