14. mednarodni festival Igraj se z mano

Tudi letos smo se udeležili 14. mednarodnega festivala Igraj se z mano, ki ga organizirata Center Janeza Levca in Društvo za kulturo inkluzije. Festival je potekal od 27. 5. do 7. 6. 2020. Zaradi epidemije se je letos dogajanje iz Kongresnega trga preselilo na spletne platforme. V okviru projekta Bontonček smo izvedli 4 delavnice, na katerih smo rušili stereotipe o tem, česa hendikepirani ne zmoremo.

Prilagojeni vrtiljak

Udeleženci delavnic so bili učenci v starosti med 8 in 12 let, nekaterim pa so se pridružili tudi njihovi starši. Spoznali so  tehnične pripomočke, spremenjene načine in osebno asistenco, ki hendikepiranim osebam omogočajo, da lahko opravljajo enake aktivnosti kot drugi ljudje. Izvedeli so, katera so primerna poimenovanja za ljudi, ki imajo kakšno od zmožnosti zmanjšano in kateri pristopi do hendikepiranih so ustrezni. Pokazali smo nekatere ovire, na primer v javnem prometu, predvsem pa v prepričanjih, ki hendikepiranim velikokrat onemogočajo neodvisno življenje. Udeleženci delavnic so povedali, da so izvedeli veliko stvari, ki jih prej niso poznali.

Naslednje leto se bomo ponovno udeležili festivala. Verjamemo, da s pomočjo delavnic ustvarjamo bolj strpno družbo. Zmanjšujemo strahove, ki izvirajo iz pomanjkanja znanja in informacij. Strah pred tem, da življenje s hendikepom nima smisla, nas omejuje in slabša kvaliteto našega sobivanja.

Društvo Altra v sodelovanju z Mirovnim inštitutom izvaja program ARVID - Izboljšanje dostopa do pravic v skladu z Direktivo o žrtvah za osebe z ovirami. V okviru tega izvajajo anketo, s katero želijo zbrati podatke, ki bi jim pomagali oceniti, kolikšen delež žrtev kaznivih dejanj predstavljajo hendikepirane osebe

ENIL - evropska mreža za neodvisno življenje javno poziva srbsko oblast, da pred sodišče privedejo storilce policijske brutalnosti, ki so 8. julija 2020, v Novem Sadu brutalno napadli avtističnega moškega.

Na Dunaju je v sklopu organizacije Zero Project, bila organizirana konferenca, kjer so v  treh dneh organizirali več kot 30 dogodkov, na katerih so predstavili inovacije in specializirane forume, ki so razpravljali o različnih temah vključujočega (inkluzivnega) izobraževanja.

ENIL – Evropska mreža za neodvisno življenje je pripravila anketo o Neodvisnem življenju, katere namen je boljše razumevanje neodvisnega življenja v Evropi.

Tudi letos smo se udeležili mednarodnega festivala Igraj se z mano, ki ga organizirata Center Janeza Levca in Društvo za kulturo inkluzije. Festival je potekal od 27. 5. do 7. 6. 2020. Zaradi epidemije se je letos dogajanje iz Kongresnega trga preselilo na spletne platforme.

Ko me je v sredo, 20. maja, zjutraj poklicala Elena, sem ji na hitro rekel, da nimam časa in naj bo kratka. To je moj standardni odziv na telefonske klice, kadar rišem. „Počakaj, to ti MORAM povedati. Danes ponoči je umrl Emil.“ V tistem trenutku sem se sesedel in val bolečine je stekel skozi moje telo. Otrokom sem rekel, naj mi prinesejo zavitek papirnatih brisač.

Mnogo prehitro nas je zapustil predragi prijatelj, sodelavec, borec za neodvisno življenje, soustanovitelj in ključni člen društva YHD, filozof in sociolog kulture ter vedno družbeno angažiran Emil Bohinc.

Poročilo odkriva, kako evropske države niso uspele omejiti in znižati revščino s katero se soočajo hendikepirani, še posebej sedaj, ko smo na pragu nove finančne krize.